Ласкаво просимо на наш сайт Вхід

Рада адвокатів міста Києва
Кваліфікаційно-дисциплінарна
комісія адвокатури міста Києва
Центр стажування та підвищення
кваліфікації адвокатів

Адвокати міста Києва обговорили з європейськими експертами зміни в закон про люстрацію

10 лютого в приміщенні Ради адвокатів м.Києва відбулася зустріч європейських експертів і адвокатів м.Києва

В особі європейських фахівців виступали: Роман Давид, доктор політології, міжнародний експерт з питань люстрації зі 16-ти річним стажем роботи в державах, що знаходяться в перехідному стані; Радослав Петерман (Варшава, Польща), заступник керівника відділу комісії з розслідування злочинів проти польського народу Інституту національної пам'яті; Павло Жачек (Прага, Чечшская Республіка), засновник і директор Офісу вивчення тоталітарних режимів, експерт з питань люстрації зі стажем роботи понад 15-ти років; Яцек Вигода (Польща), прокурор і слідчий з 20-ти річним стажем роботи.

Метою даної зустрічі, послужили три питання:

  • Чому важливий закон про люстрацію?
  •  Сумісний і наскільки сумісний процес політичної люстрації з питань поваги до прав людини
  •  Практика Європейського Союзу з питань люстрації

Голова Ради адвокатів м. Києва розповіла про критику з боку українських юристів, яка виникла у зв'язку з прийняттям у березні закону «Про люстрацію».

За круглим столом були озвучені проблеми чинного закону про зачистку влади, а саме:

  • Невиконання чітких вимог даного закону (іншими словами саботаж);
  •  Відсутність відповідальної особи за саботаж;
  •  Спроби уникнути звільнення, фальсифікуючи особисті дані.

В ході спілкування фахівці з Європи поділилися досвідом процесу люстрації в своїх країнах. Європейські колеги відзначили, що люстрація - це дуже не простий процес, що вимагає більшої кількості часу на реалізацію. Павло Жачек акцентував увагу на тому, що процес зачистки припускає не тільки виявлення причетності посадової особи до незаконних дій, але і необхідність докласти більше зусиль, щоб переконатися, що державний службовець відповідає займаній ним посаді.

Експерти відзначили, що в Україні немає незалежного органу, який зміг би очолювати люстраційний механізм, щоб процес зачистки проходив ефективно.

У ході бесіди адвокатів м.Києва неодноразово цікавило питання, що стосується люстрації суддів. Безпосередньо, адвокат Шалімов Л.А. звернувся до польській сторони зі словами: «Як бути з 9500 працюючими суддями? Звільнити всіх або певних осіб? »

  На звернення адвоката відреагував чеський колега Роман Давид, він розповів про  люстраційну процедуру в три етапи, в результаті якої було звільнено значну кількість суддів. Перший етап включав в себе звільнення за встановленими в законі критеріям, другий - створення при парламенті спеціальної комісії, яка оцінювала діяльність суддів, і останній етап - перепризначення.

В кінці зустрічі всі прийшли до єдиної думки, що для нормальної роботи судової системи у суддів повинна бути та незалежність, яка стане на заваді винесенню рішень під будь яким тиском.

Зображення: