Міністерство Закордонних справ України
Як відомо, Автономну Республіку Крим та місто Севастополь було окуповано в березні 2014 року Россійською Федерацією.
С липня місяця незаконно створені органи державної влади в АРК та м. Севастополь розпочали практику видачі повторних( дублікатів) документів РАЦС, архівних документів та інших офіційних актів на бланках та за зразком , що використовуються у РФ, також так званими органами державної влади Республіки Крим анонсовано проставлення Апостилю на цих документах для їх подальшого використання в країнах-учасницях Гаазької конвенції що скасовує вимогу легалізації офіційних документів від 5 жовтня 1961 року, до якої Україна приєдналася у 2003 році.
Такий порядок речей є неприпустим, так як Україна, як держава-учасник Конвенції приєдналася до Конвенції в цілому , взявши на себе зобовязання проставляти апостиль на офіційних документах, виданих на всій теріторії України. Відповідно до «Правил проставлення апостилю» затверджених КМУ 05/12/2003 року органи державної влади АРК та міста Севастополь правами проставлення апостилю та легалізації документів не наділені.
Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими територіями, і держава Україна на даний час не може гарантувати легітимність документів виданих окупаційною владою на цих теріторіях.
Окремо хочу зазначити, що відповідно до законодавства РФ, повноваженнями на проставлення Апостилю, на відміну від України, наділені теріторіальні органи субєктів федерації, до яких законодавство Росії відносить на даний час Автономну Республіку Крим та місто Севастополь.
Існування «Республіки Крим» та «міста федерального підпорядкування Севастополь» не визнано жодною з країн-учасниць Конвенції, тому документи, видані окупаційною владою в даних регіонах не можуть та не мають потрапляти в міжнародний обіг, бо такі документи є нікчемними за визначенням.
Але, існує дуже важливий практичний чинник, чому слід приділити цьому питанню окрему увагу. При процедурі прийому документів службовцями офіційних органів інших країн ,мало кому з них спаде на думку перевіряти легітимність Апостилю, виданого «Республікою Крим» або «Севастополем» без наявності офіційного звернення України та офіційного роз'яснення МЗС своєї країни. А прийняття (визнання) цього документу будь яким офіційним органом буде означати часткову автоматичну легітимізацію окупації АРК та міста Севастополя.
Хотілося б зазначити, що вживання МЗС Украхни заходів у цьому напрямку не призведе до істотного порушення прав громадян України, що проживають на тимчасово окупованих терріторіях, тому що Державна Реєстраційна Служба України, наприклад, розробила легкий та зрозумілий порядок поновлення документів ДРАЦС виданих на теріторії АРК та міста Севастополя в відділах ДРАЦС України, при чому це стосується як громадян України, так і іноземних громадян.Цей досвід цілком можливо перейняти і іншим органам державної влади України.
Враховуючи все вищезазначене прошу:
Дати термінове доручення дипломатичним представництвам України за кордоном проінформувати компетентні органи про неприпустимість прийняття офіційних документів з теріторії АРК та м. Севастополя, у разі якщо вони видані Россйською Федерацією та нікчемність Апостилю, виданого «Республікою Крим» та «містом Севастополь».