Ласкаво просимо на наш сайт Вхід

Рада адвокатів міста Києва
Кваліфікаційно-дисциплінарна
комісія адвокатури міста Києва
Центр стажування та підвищення
кваліфікації адвокатів

Безпека адвокатської діяльності

АДВОКАТСЬКИЙ ОФІС:

Легалізуйте офіс:

  • Укладіть договір оренди як адвокат / право власності
  • Внесіть і контролюйте  данні до ЄРАУ

Індивідуалізація приміщення:

  • Документально: в договорі оренди або додатку ( в плані споруди) орендодавець повинен зазначити, що приміщення використовується адвокатом;
  • Візуально :Обов’язково зробіть вивіску на офіс з зазначенням про робоче місце адвоката

Захистіть офіс:

  • Встановіть сигналізацію, укладіть договір охорони, встановіть тривожну кнопку, за можливості відеоспостереження.
  • Не тримайте в офісі зайві предмети, які можуть викликати сумнів або зацікавленість третіх осіб. Офіс адвоката – не склад і не камера зберігання. Якщо ви зберігаєте речові докази – виділяйте окреме приміщення або сейфову шафу з позначенням : РЕЧОВІ ДОКАЗИ У КРИМІНАЛЬНИХ ПРОВАДЖЕННЯХ.
  • Не зберігайте  значні суми грошових  коштів в офісі;
  • Зброя зберігається у виключно пристосованому місці разом з дозволом, не маєте місця або дозволу – утримайтесь від зберігання в офісі або вдома;
  • Не зберігайте в офісі печатки та документи не належних вам організацій чи підприємств, крім випадків, якщо ви виконуєте функції по їхній ліквідації та отримали офіційно. Документи, отриманні від клієнтів для надання правової допомоги ( правовий аудит, надання до суду оригіналів інше) отримуються НЕ для зберігання, а саме для визначених дій.

Є ПИТАННЯ? Телефонуйте в регіональну раду адвокатів.

АДВОКАТСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ:

Договір про надання правової допомоги:

ЗАВЖДИ та обов’язково укладайте з клієнтом договір про надання правової допомоги як адвокат. Договір з ФОП або фізичною особою не підлягає захисту по закону «Про  адвокатуру та адвокатську діяльність».

Договір про надання правової допомоги є за своєю природою договором доручення , тому: визначайте правильно обсяг прав та обов’язків довірителя та повіреного.

При визначенні гонорару вказуйте точні строки сплати, можливість припинення договору, у випадку невиконання клієнтом обов’язків сплати гонорару у встановлені строки. Гонорар успіху допускається. Як повірений , ви маєте право за Цивільним кодексом  притримання до проведення розрахунків, якщо  це зазначене  у договорі.

Передбачте у договорі можливість його припинення у випадку, якщо клієнт не виконує рекомендацій адвоката, не повідомив, що звернувся до іншого адвоката одночасно, аналогічні випадки.

Адвокат не підписує з клієнтом акт виконаних робіт , а оформляє звітом. Ознайомте клієнта зі звітом, просіть підписати. Звітуйте поетапно. В кінці звіту проставляйте суму списаного гонорару ( якщо прийняли аванс), просіть клієнта підписати.

Якщо ви розраховуєте на гонорар успіху - забезпечте умови виконання клієнтом. Утримання особистих документів клієнта – заборонено.

Якщо ви дієте за довіреністю – попередньо укладіть договір про надання правової допомоги. Не укладення договору не звільняє Вас від дисциплінарної відповідальності , а перешкоджає захисту Ваших прав.

У випадку , якщо договір припиняється достроково: поверніть клієнту особисті документи; передайте клієнту копії складених та поданих процесуальних документів, поясніть наслідки розірвання договору ( під розписку), проекти документів, схема правової позиції – ваше особисте надбання і вам вирішувати, як з цим бути, крім випадку, якщо Ви виходите із справи між першою та 2 інстанціями. Ваш обов’язок надати клієнту проект апеляційної скарги. Подавати її чи ні – справа клієнта.

Якщо клієнт з різних причин відмовляється підписати та отримати фінальний звіт, скеруйте його рекомендованою поштою.

Обов’язково підписуйте угоду про розірвання договору, якщо клієнт відмовляється – направляйте поштою.

НАГАДУЄМО! Правила адвокатської етики – алгоритм дій та захист для адвоката. Не знаєш як вчинити – почитай ПАЕ.

Є питання? телефонуйте в регіональну раду.

Гонорар

Не зазначайте в угодах, що ви отримуєте аванс. При оподаткуванні зараз це не рятує ( касовий метод), перші платежі визначайте як витрати на підготовку справи. Не будете мати проблем з можливими претензіями клієнта.  Остаточну розрахункову  суму можна визначати як гонорар, це впорядкує ваше оподаткування.

УСІ кошти, що отримує адвокат формують його дохід.

Витрати адвоката повинні бути документально підтверджені, іноді доцільно декларувати суму без урахування витрат.

Гонорар успіху повинен бути чітко визначений. Зазвичай саме він не сплачується.

 Не пов’язуйте гонорар з виконанням судового рішення, якщо ви не на 101 відсоток впевнені.

Бувають випадки, коли гонорар краще повернути. Тоді Фортуна за одного проблемного клієнта дає двох хороших, і не має головного болю зі скаргами ( правило корифеїв, передається із покоління в покоління адвокатів).

Клієнт

Найбільш проблемні клієнти – родичі

Хочеш допомогти другу – порекомендуй надійного колегу-спеціалісти та домовся з останнім про розмір гонорару. Збережеш друга і нерви.

В адвокатській роботі клієнт НЕ завжди правий. Пам’ятайте, до Вас звернулися як до спеціаліста. Позицію і поведінку формуєте ВИ. Якщо позиція не співпадає з думкою клієнта, або його поведінка не коригується, краще подумайте, чи потрібен Вам цей клієнт.

Ніколи не беріть клієнтів з реальним чи потенційним  конфліктом інтересів. Це порушення правил етики. Навіть, якщо ви дуже тонко побудуєте відносини з такими клієнтами, отримаєте від кожного з них сумніви і підозри щодо лояльності. Якщо конфлікт інтересів штучний, просто зверніть увагу на положення ПАЕ.

Пам’ятайте старе прислів’я : якщо справа виграна , клієнт вважає, що виграв її сам, якщо програна – програв адвокат.

Клієнт завжди не договорює адвокату про обставини або факти. Якщо ви виявили таке ставлення клієнта неодноразово , ставитись до нього з обережністю.

Завжди ставте під сумнів те, що говорить клієнт. Просіть документально довести. Якщо сумніваєтесь у доказах, які надав клієнт , пропонуйте йому безпосередньо подати їх до суду. Вбережете себе і репутацію.

Клієнт, який при можливості намагається отримати безкоштовну консультацію у декількох адвокатів, завжди обере послуги, які коштують найменше.

Спробуйте спілкуватися з клієнтом під запис. Це дисциплінує і клієнта і адвоката.

Не спілкуйтесь з клієнтом, іншими особами у власному автомобілі, автомобілі клієнта, автомобілі іншої особи.

Застосовуйте технічні засоби захисту переговорів.

Не обіцяйте клієнту нічого, але давайте йому обгрунтовану  надію.

Оберіть хто ви для клієнта – психотерапевт чи спеціаліст з питань права. Це унормує  відносини і збереже ваш час.

Документи

Утримуйтесь від оригіналів. В дійсності, адвокат чудово може працювати з копіями.

Не беріть на зберігання документи клієнта, тільки у крайньому випадку і виключно для надання правової допомоги.

Краще місце збереження проблемного документу – судова справа.

Зберігайте документи клієнта та власні думки щодо них у різних місцях.

Якщо ви підшили документи клієнта у адвокатське досьє , ви надали їм статус адвокатської таємниці. Не можуть становити адвокатську таємницю первинні бухгалтерські документи клієнта. Вам завжди доведеться їх повернути.

Починайте адвокатське досьє з договору про надання правової допомоги.

Якщо ви отримуєте документи клієнта для правового аналізу та аудиту на 5-6 міс., почніть робити такий аудит, тримайте такі документи під власним правовим висновком.

Ніколи не підписуйте документи за клієнта, отримайте повноваження на підпис власним іменем.

Чим менше у вас документів клієнта в оригіналах, тим вам безпечніше.

Клієнт сам може потурбуватися про долю власної бухгалтерії, комп’ютерів та печаток. Потурбуйтесь про власну безпеку.

Електроні носії

Комп’ютер, як офісний, так і домашній може містити виключно  процесуальну інформацію. Для більш значущої інформації користуйтесь накопичувачами. Зберігайте їх в іншому місці.

Не давайте рекомендації клієнту смс чи іншими програмними системами. Зараз безпечних немає.

Користуючись телефоном, зважайте, що його можуть прослуховувати, навіть без санкції суду. Або ви відчайдушно не зважаєте на це, або не говорите по телефону позаштатні речі. Це ваш особистий вибір.

Ще ніколи слідчі органи не скористалися результатами негласних слідчих дій відносно адвоката. Це більше психологічний вплив. Нервові адвокатами не працюють.

Інше володіння адвоката

Там де мешкаєте Ви і ваша сім’я не можуть зберігатися речі і документи, які порушують спокій родини. Для цього є спеціально пристосовані місця.

Залишаючи документи в автомобілі на декілька хвилин, не виключайте можливість, що хтось саме цих хвилин чекає.

Не залишайте  ваші речей (портфель, сумка, телефон, автомобіль) без уваги та можливості доступу до них сторонніх осіб.

Недопуск на слідчу дію

Обшук у клієнта:

  1. Готуйте клієнта заздалегідь, поясніть йому як він має підготуватися до обшуку, проінструктуйте його, поясніть де і які зауваження він має вносити.
  2. Навчіть клієнта користуватися  Єдиним реєстром судових рішень або доручіть помічнику моніторинг. Будете мати цікаву інформацію.
  3. Привчіть  клієнта до фрази: я дзвоню своєму адвокатові/ заготуйте текст смс повідомлення, заготуйте заяву клієнта, інструкції.
  4. Завчасно укладіть угоду, підпишіть , заповніть ордер
  5. Виїжджайте на обшук удвох, як мінімум. Другий фіксує події.
  6. Якщо ви приїхали, а обшук не почався – вас допустять
  7. Якщо обшук розпочався без вас – вас можуть не допустити, спробуйте спокійно пояснити, що ви приїхали надавати правову допомогу, спробуйте передати копії повноважень. Не допускають? А) викликайте поліцію , у портфелі у вас завжди повинен бути бланк заяви; б) не вступайте в суперечку- бережіть нерви; в) не застосовуйте силу – у вас проінструктований клієнт , готовий до обшуку; г) подавайте завчасно підготовлену заяву про злочин , йдіть спокійно працювати.
  8. Ваша допомога клієнту не зламані двері та побиті шибки, а максимальна готовність до кожної слідчої дії.

Допит

Отримавши повістку на допит, якщо це не входить у ваші плани:

  1. подайте повідомлення по 65 КПК, що ви не можете бути допитані як адвокат ( розбиратися у якому кримінальному проваджені будете потім). Зазначте у заяві на ім’я слідчого, що ви повідомили регіональну раду про можливі порушення. Додайте до заяви копію свідоцтва.
  2. Негайно повідомте регіональну раду про спробу допиту. Цього може бути достатньо, щоб спроба допиту не повторилася.
  3. Якщо слідчий наполягає, попросіть надіслати повістку, на допит йдіть тільки з представником регіональної ради та захисником. У випадку необхідності, вони підтягнуть необхідну кількість колег.
  4. Вимагайте проведення допиту із застосуванням технічних засобів фіксування, в порядку ч.1 ст. 107 КПК. Зазначте дану вимогу, по перше, усно слідчому. Якщо слідчий не виконає цю усну вимогу, викладіть її в протоколі допиту після своїх анкетних даних.

На допиті для того, щоб заявити 65 КПК, все одно необхідно відкрити протокол анкетними даними. Далі – тільки 65.

Вирішити питання давати покази чи ні – ваша справа. Порушень ПАЕ не буде.

Обшук

При надходженні інформації про можливий обшук:

З’ясуйте  для себе можливий інтерес,  та можливість уникнути заходу шляхом повернення документів/речей клієнту, перевірки  наявності зайвих предметів в офісі.

Якщо обшук відбувається раптово:

  1. не нервуйте
  2. перебуваючи у офісі, закрийте двері, скористайтесь тривожною кнопкою або встановіть  офіс на сигналізацію. Прибуде наряд охорони.
  3. одночасно зателефонуйте в регіональну раду. З’ясуйте чи було попереднє повідомлення.
  4. якщо повідомлення не було, та представник ради не виїжджав, повідомте адресу та телефон. Чекайте представника Ради.
  5. ознайомившись з ухвалою про обшук , перевірте її на відповідність ст. 23 Закону: ким внесено клопотання, кому дозволено обшук, що шукають, перевірте документи та чи зазначена особа в ухвалі.

Прийміть для себе рішення про видачу документів/речей, попередьте про порушення адвокатської таємниці;

З посиланням на статтю 22 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» повідомте  слідчого про умову втрати документами ( інформацією) статусу адвокатської таємниці тільки за письмовою заявою клієнта.

При ознайомленні з ухвалою про проведення обшуку, прямо на ухвалі з якою ознайомлюєтесь, вкажіть, що бажаєте проведення слідчої дії з застосуванням технічних засобів фіксування, в порядку ч.1 ст. 107 КПК.

Постарайтесь запросити понятими тих осіб, яким Ви довіряєте.  Якщо правоохоронні органи наполягають на тих понятих з якими вони приїхали, наполягайте на залученні додаткових понятих з Вашої сторони. КПК не обмежує кількість понятих;

Повідомте, що ви - адвокат. Надайте документи.

Заперечуйте початок обшуку без представника ради.

У разі огляду чи вилучення документів які становлять адвокатську таємницю – чітко повідомте слідчого, у присутності понятих, що ці речі та документи становлять адвокатську таємницю і, що Ви заперечуєте з приводу їх огляду чи вилучення.

Фіксуйте порушення.

Зверніть увагу, щоб усі присутні були внесені у протокол;

Вимагайте документи

Якщо слідчий намагається оглянути документи, речі, які не згадуються в ухвалі, вимагайте внесення цієї обставини в протокол.

Обшук без представника ради – незаконний . Повідомте про це слідчого

Уважно слідкуйте за сторонніми особами, які переміщуються по офісу.

Закрийте інші приміщення на ключ. Дозвольте зайти в інші приміщення після закінчення  огляду в поточному приміщенні.

Вимагайте від слідчого внесення кожного кроку в протокол. Нехай нервує слідчий.

Усі зауваження ретельно внесіть у протокол, отримайте копію.

Складіть заяву до ради про порушення професійних прав, передайте представнику ради.

Кожна  неправомірна дія слідчого/прокурора щодо вас повинна бути оскаржена, постановлене судове рішення. Цікавтеся долею питання, не покладайте все на плечі представника регіональної ради.

Підозра

Якщо вам планується оголошення підозри – повідомте регіональну раду.

Представник регіональної ради повинен бути з вами на слідчій дії.

Ніколи не захищайте себе самостійно. Ви – упереджені. Запросіть на допомогу колегу.

Турбуйтесь про власну безпеку. За вас це ніхто не зробить.